14 March 2019

YOUTHCARDS – youth seminar

Zakopane (Murzasichle) 3.3. – 9.3. 2019

Pondělí 4. března 2019

Když nastalo pondělní ráno, všichni se těšili na první snídani a musím říct, že to bylo obrovské překvapení ve formě švédských stolů. Po snídani jsme měli ještě chvilku času na přípravu a odpočinek. V 10 hodin jsme se sešli ve společenské místnosti, kde se konaly veškeré aktivity. Na začátek nesměla chybět rozcvička na probuzení ospalých jedinců. Poté jsme se seznámili lépe s našimi polskými kamarády a hráli různé hry, abychom si zapamatovali jména. Bylo to zábavné a velmi vtipné, když neumíte vyslovit něčí jméno, ale to jsme všechno vypilovali. Stanovil se plán úkolů na celý týden, který se pilně dodržuje! Vytvořili jsme seznam pravidel, které bychom chtěli respektovat od druhých a navzájem si to ve spokojenosti užili. Večer jsme zakončili tzv. českým večerem, kde proběhla prezentace o Vsetíně a Poláci měli možnost ochutnat naše české jídlo. Myslím si, že tento den byl hodně vydařený a všichni si ho náramně užili.   

Marie Martináková                                              

Úterý 5. března 2019    

Po snídani jsme program zahájili rozcvičkou, každý z účastníku musel předvést jeden cvik. Po rozcvičení v 10:00 začal program na téma

„Leader and leadership“, který zahrnoval týmovou spolupráci. Do týmů jsme byli rozřazeni pomocí losování, a tak vznikly smíšené týmy.

V týmech jsme diskutovali o tom, jaké vlastnosti má mít „leader“. Po sjednocení našich názorů jsme tyto vlastnosti vypsali anglicky do podobizny „leadra“. Viz. foto

Po vypsání jsme měli 15-ti minutovou přestávku a poté jsme byli rozděleni do týmů, ve kterých jsme si měli zvolit kandidáta, který by se měl stát starostou našeho vymyšleného města VSITOM – (Vsetím+Bytom), kterému jsme měli udělat kampaň, kvůli volbám které následovaly po prezentaci našeho kandidáta.

Vybírali jsme celkem mezi čtyřmi kandidáty:

1. Wiktor Oleś

2. Anna Dudek

3. Jan Kandydat

4. Daniel Clever

  • Wiktor měl ve svém programu, výsadbu nového hudebního parku a celkově zaměřit Vsitom hudebním směrem.
  • Anna měla ve svém programu zajistit ochranu svých obyvatel.
  • Program Janka zahrnoval postavit novou dálnici.
  • Daniel měl v programu, že postaví více dětských hřišť a sportovní haly.

Volby vyhrál Daniel Clever a stal se starostou našeho společně vymyšleného města VSITOM.                                                                                                

                                                                                           Martin Najvar,

Sára Zapletalová

Středa 6. března 2019

Po snídani v 10 hodin jsme se setkali v jídelně, zde jsme se rozdělili do týmů. Přijeli pro nás dva minibusy, kterými jsme se přesunuli do nedalekého města jménem Zakopane. Každá skupina dostala úkoly, které během dne měla splnit, a taky splnila. Poté jsme měli rozchod, který jsme strávili nakupováním, poznáváním památek a ochutnáváním místního jídla. V 17 hodin jsme se vraceli zpět do hotelu. Tam na celou skupinu čekal pozdní oběd. Po kterém jsme prokonzultovali celý denní program a také na nás čekal polský večer s ochutnávkou místních tradičních tanců. Vyčerpáni po celém dni jsme se odebrali do svých pokojů.

                                                                                           Tereza Trtíková

Čtvrtek 7. března 2019

V 10:00 jsme se sešli ve společenské místnosti, kde jsme pracovali předešlé dny. Začínali jsme harmonogramem celého dne. Poté následovaly různé hry, které byly vysvětlovány v angličtině. Okolo 10:45 jsme dostali úkol, který byl pro nás všechny dohromady. Dostali jsme otázky, které jsme měli zodpovědět a rozpracovat jako skupina. Museli jsme si je rozdělit a každý po různých skupinkách pracoval na nějaké svoji otázce. Na vypracování jsme měli jen 30 minut. Poté jsme všechny naše úkoly úspěšně předvedli a tudíž i splnili. Ve 12:15 jsme se zapojili do požadované práce. Úkol, který jsme měli splnit se nazývá SimMyCity (study case game based in Vsitom). Nejprve jsme se rozdělili na smíšené týmy Čechů a Poláků do sedmi skupin.

Skupiny se nazývaly:

1) Mayor + City office

2) City council

3) Media

4) Lobbyist’s club

5) Trade union

6) NGOS

7) Court

Týmy byly po 5, 4 nebo po 3 členech. Každý tým měl zadané jiné téma. Poté jsme začali každá skupina pracovat na svých tématech. Museli jsme se dohodnout na vzájemné spolupráci. Po obědové přestávce v 15:00 jsme se opět sešli ve společenské místnosti, kde jsme každá skupinka předvedla svoji splněnou práci. Dále jsme zodpovídali na připravené otázky námi vytvořeného města Vsitom. Těmito otázkami se rozpoutala velká debata mezi námi, která trvala téměř 3 hodiny.

                                                                                                                                   Adéla Halamíčková

Pátek 8. března 2019

Ráno začalo tradičně tím, že jsme se sešli na snídani. Po snídani jsme měli malou pauzu, po které nás čekalo milé překvapení od kluků ve formě dárků k MDŽ. Následovala hra Kahoot.it, kvízová hra s otázkami ze včerejšího dne. Po zábavné hře jsme se pustili do práce. Téma práce bylo, jak zlepšit sebe, lidi kolem sebe a okolí města. Zvolili jsme si pár témat, o kterých jsme debatovali v kroužcích a poté jsme prezentovali naše názory, jak zlepšit naše okolí. Po obědě jsme si dali dvouhodinovou pauzu, po které započaly dvě hodiny o shrnutí celého týdne. Odpolední program jsme zakončili tím, že jsme si vybrali kartičky, které nás měli charakterizovat. Zbytek večera jsme se loučili s krásnou krajinou a lidmi z Polska.

Magdalena Krčmářová, Karolína Haferníková

Scroll to top